Šmejdi

5. 04. 2014 10:40:17
Šmejd není jen ten, kdo při prodeji zneužívá zvláštní praktiky. Může jím být naopak i kupující. A možná sem patří i ti, co jako šmejd sesmolili špatný zákon. Ten, který takové praktiky umožňuje.

Mám nyní na mysli zákon, kdy od ledna 2014 lze kupovat v e-shopech bez jakéhokoliv odpovědnosti a rizika. Zdánlivě je sice vše pro slušné lidi v naprostém pořádku. Zákazník si zboží dle reklamy objedná, vůbec se nemusí namáhat nějakým hlubším zjišťováním jeho povahy, protože pokud není spokojen, klidně to zboží zase vrátí. A na to, zda se mu třeba objednaný mobil spíše nelíbí než líbí, má dle zákona celé dva týdny. Při negativním zjištění mu pak musí obchodník vrátit peníze a též náklady na poštovné.

To obojí je dle mého názoru právě kámen úrazu. Jestliže se tu krom slušných zákazníků objeví i zákazník šmejd, objedná si těch mobilů hned třeba pět nebo i deset. Různé druhy od různých dodavatelů. Má pak hezky na výběr celých čtrnáct dní, kdy může zboží všelijak porovnávat i zátěžově prubovat. Vybere si pak maximálně jeden a ostatní pošle klidně zpět. Nebo si na svoji týdenní dovolenou objedná kvalitní fotoaparát za desítky tisíc. Vždyť ho též v klidu, po té dovolené zase prodejci vrátí.

Znám případ, že si mladí manželé objednali po internetu záclony i s nastříháním na zadanou míru jejich oken. Nastříhané záclony pak vrátili, protože se jim přímo na oknech už zas tolik nelíbily. Co tedy má pak i poctivý obchodník dělat, když se mu během měsíce sejde třeba sto ohmataných mobilů. V kasičce má pak místo výdělku mínus dvanáct tisíc za to poštovné dle zákona a také mínus za ušlou mzdu někomu, kdo to vše musel před odesláním zabalit.

To ale není ten nejhorší dopad. Ruku na srdce, kdo z nás si chce koupit zboží neoriginálně balené, ohmatané a všelijak neodborně i týdny prubované? Asi nikdo. Přitom zákon svojí velkorysostí do tohoto jednání obchodníky neúměrně tlačí, takže pravděpodobnost dodávky již použitého zboží se velice zvyšuje. Sice jej obchod trochu přebalí, ale pokud zde není výrazná sleva, pozorný zákazník jej při pochybnostech o originalitě raději logicky znovu vrací. Koloběh se tak může opakovat i vícekrát.

Kdo všechny ty náklady s tím spojené zaplatí? Obchodník těžko.To by nemohl existovat. Zaplatíme to my všichni, protože si ty vícenáklady obchodník přirazí k základní ceně. Zvýšená cenová hladina pak sníží konkurenci, tedy zvýší cenu i pro ty, co přes internet vůbec nekupují. Ostrouhá zas a zas jen ten slušný zákazník, především ten, který než si něco přes internet objedná, odpovědně se o věc také podrobně zajímá.

Pokud takové minimum neudělá, měl by nést riziko alespoň v podobě nákladů za dopravu. Dobrý zákon má mít jasně vyvážený poměr mezi povinnostmi a ochranou. Má zde především tvrdě trestat klamavou reklamu ze strany obchodníka. Bez určité odpovědnosti by se ale neměl chovat ani objednavatel, který vrací bez uvedení důvodu. Ten náš zákon sice vypadá krásně, ale v konečném důsledku vlastně škodí těm, které má chránit. Zákon, který je výhodný pro šmejdy, je totiž taky šmejd.

Autor: Milan Prokop | sobota 5.4.2014 10:40 | karma článku: 20.56 | přečteno: 1117x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Před Gottem jsme si všichni rovni (zamyšlení o úctě a neúctě, o posledních věcech člověka)

Abych předešel nedorozumění: Rovni jsme si před Bohem. Na jeho místo žádná populární osobnost nepatří a žádný člověk nemá být objektem přehnaného kultu. Nazí jsme přišli na svět a nic si z něj neodneseme.

14.10.2019 v 19:22 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 499 | Diskuse

Marek Hurt

Budou mobily opět vypadat jako mobily a ne cihly?

Dodnes mi na pracovním stole leží Motorola MPX200 a dodnes si říkám, že je škoda, že tento koncept malého vyklápěcího telefonu všichni výrobci opustili a já musím nosit placatou skorocihlu, kterou obsluhuji oběma rukama.

14.10.2019 v 19:00 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 256 | Diskuse

Karel Trčálek

Pohřeb Karla Gotta byl totální kýč

Někdo musel říct nahlas, nepříjemnou, ale o to potřebnější pravdu. Ale copak Jana Husa taky neodsoudili kvůli pravdě?

14.10.2019 v 17:36 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 740 | Diskuse

Kamil Novák

Nenávist, je to co nás spojuje

Téměř každou společnost spojoval, mimo jiné, jeden velice silný cit a tím je nenávist k jiné společnosti či skupině lidí. Nenávist je tím častým pojítkem. Nenávist je to, co vedlo v histori k utrpení a lidé jí byli ovládáni.

14.10.2019 v 16:43 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 230 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Naděje pro Naamu?

V pondělí 14/10 přinesly izraelské sdělovací prostředky nadějnou zprávu. Týká se Naamy Issacharové, minulý pátek v Rusku odsouzené za (bylo upřesněno) 9,6 gramu cannabisu na sedm a půl roku žaláře.

14.10.2019 v 15:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1175
Poznání je cesta dlážděná nekonečnou řadou omylů. Nalézání každé, tedy i zdánlivé pravdy, je pro mě vzrušujícím dobrodružstvím. Kdysi člen pionýra, nyní pracovník Českých Radiokomunikací.

Najdete na iDNES.cz